Broń do celów kolekcjonerskich

Broń kwi 26, 2018

Pod koniec grudnia 2015 roku, wedle danych statystycznych, pozwolenie na broń otrzymało ponad trzy tysiące osób w naszym kraju, a miało to ścisły związek z zastosowaniem jej typowo do celów kolekcjonerskich. Ogólnie na ten moment, o jakim mowa powyżej, kolekcjonerzy broni mieli zarejestrowanych w Polsce generalnie jakieś powyżej trzynastu tysięcy sztuk broni rożnego typu. Wszystkie one były albo do zbiorów kolekcjonerskich, albo w charakterze atrybutów do rekonstrukcji historycznej.
Na dziś dzień, jak wskazują na to statystyki, praktycznie dwa procent osób mających w Polsce zezwolenie na posiadanie broni to zapaleni miłośnicy jej kolekcjonowania, którzy swoje uprawnienia dostali w związku właśnie z takim przeznaczeniem gromadzonego przez nich zbioru rozmaitych broni. Niektórym wydaje się, że jeśli chce się mieć pozwolenie na broń w celach czysto kolekcjonerskich, to nie trzeba spełniać żadnych procedur. Oczywiście tak nie jest! Jest jak najbardziej wymagane spełnienie szeregu formalności, podobnie jak i wówczas, gdy potrzebujemy broni do celów ochrony prywatnej – mienia, czy osoby.

Osoby chcące się ubiegać o pozwolenie na broń w celach kolekcjonowania, powinny być członkami stowarzyszenia o takim charakterze. Można znaleźć rozliczne organizacje poświęcone tej dziedzinie i tego typu rozrywce. Wszystkie one są z reguły podzielone na regiony i działają lokalnie. Jeżeli podejmiesz decyzję o przystąpieniu do któregoś z nich, jesteś zobowiązany – w zależności od tego na jaką organizację natrafisz – ponosić albo miesięczną, albo roczną składkę. Niektóre stowarzyszenia wymagają także wpisowego. Co do kwot, ciężko jest tu generalizować, z reguły to suma indywidualnie ustalana przez poszczególne stowarzyszenia, która może się różnić nawet kwotą kilkuset złotych.

Przez