Bezpieczne korzystanie z broni myśliwskiej – część II

Broń myśliwska kwi 26, 2018

Najważniejszą zasadą bezpiecznego użytkowania broni palnej, typu wiatrówka czy klasyczna broń myśliwska, okazuje się zwłaszcza jej rozsądne wykorzystywanie. Musimy pamiętać, że to nic innego jak podstawa rozsądku i odpowiedzialności. O tym, jak kompletny laik czy amator strzelania powinien przechowywać broń maksymalnie bezpiecznie, dowiesz się z dalszych części naszego tekstu.
By uniknąć tragedii, którą może wywołać niezabezpieczenie broni palnej, trzeba przede wszystkim nie bagatelizować ustalonych norm bezpieczeństwa. Zacznijmy od tego, że nie odkładamy strzelby czy wiatrówki na blat stołu, ani nie chowamy jej do szuflady, lecz koniecznie zamykamy w przeznaczonej do tego celu szafie pancernej, jaka winna spełniać normy klasy S1.

Co więcej, warto aby należycie transportować broń, a co za tym idzie po polowaniu czy też po wykorzystywaniu jej na strzelnicy musi ona trafić do kufra. Jest to bardzo ważne, żeby też założyć na spust blokadę i w ten sposób dodatkowo ochronimy broń przed kradzieżą. Kilka wskazówek mamy także w odniesieniu do amunicji – niech magazynek będzie załadowany tylko w trakcie wystrzałów. Nie możemy natomiast broni trzymać naładowanej w warunkach domowych! Istotne jest też, żeby złamana była zawsze w miejscach publicznych broń śrutowa. Broń kulowa zaś ma być przetrzymywana z otwartym zamkiem. Kolejną cenną poradą okazuje się przypomnienie o spuszczeniu iglic w zamkach. Przy zastosowaniu klasycznej broni śrutowej natomiast przydadzą się tak zwane zbijaki, jakie uniemożliwią eksploatację iglic. Nigdy nie kierujmy lufy do innych ludzi! Nie róbmy tego nawet na żarty! Lufa zawsze ma być skierowana w ziemię, albo w górę.

Przez