Buty z charekterem albo Syberia w Budapeszcie

I znów będzie o butach. Bo buty są ważne. Bo w wygodnych butach jeszcze lepiej chodzi się po Budapeszcie. A jeszcze lepiej, jeśli do tego buty są ręcznie zrobione i świetnie wyglądają. Jak te od Anny Zaboevej z Siberia shopu. Ale po kolei…

Anna Zaboeva, autorka labela Pleasemachine przyjechała do Budapesztu 4 lata temu z Syberii. Przyjechała, jak wynika z jej wypowiedzi, trochę na wariackich papierach, stopem, prawie bez pieniędzy. Została. I dobrze, bo robi tu świetne buty. A od jesieni 2010 ma własny sklep w sercu VII dzielnicy (szczegóły na końcu).

W sklepie znajdziemy półbuty, buty za kostkę i sandały. Mój typ to turkusowe półbuty na białej podeszwie. Wszystko wykonane z bardzo porządnych materiałów, aż serce mi mięknie na widok mięciutkiej skórki w kolorze bakłażana. Poza tym, co stoi na półkach można wymyślić coś swojego, zdecydować o kolorach i materiałach, z których nasz but ma być. Anna projektuje i szyje sama, ale podobno szuka uczniów. Poza tym w Siberia Shopie można też dostać kolczyki, torby i ciuchy zaprojektowane przez nią, albo przyjaciół.

Jak się wszystko zaczęło

W jednym z wywiadów Zaboeva opowiada, jak to się wszystko stało. Buty zaczynała szyć w kuchni, jednocześnie ucząc się tego niełatwego fachu. Najpierw buty można było kupić tylko w jej showroomie, albo przez internet. Przez znajomych poznała dziewczynę imieniem Kitti, która miała wtedy tylko 20 lat, ale odziedziczony skromny kapitał. Podobno wiele trudu musiała sobie zadać, żeby przekonać Annę do wspólnego interesu. Bo młodej brak doświadczenia, bo jak nie wypali to nie będzie jej w stanie spłacić…  Ale wszystko wypaliło i dziewczyny pracują razem.

Po ile?

Zaboeva mówi, że nie zależy jej na stworzeniu ekskluzywnej marki i że chciała by raczej, żeby w jej butach chodziło jak najwięcej ludzi. Pleasemachine jest podobno na razie bardziej rozpoznawalne za granicą niż w Budapeszcie, ale ja widzę już coraz więcej butów „od Zaboevej” na ulicach miasta. Cena jednej pary jest porównywalna do Tisza Cipő. Półbuty kosztują około 20 tys. HUF (to jakieś 75 EUR), najdroższy model to teraz wydatek rzędu 130 EUR. Ale w internecie ceny dochodzą do 250. Bądź co bądź, Siberia Shop i tak sprzedaje najtańsze ręcznie robione buty w Budapeszcie.

SIBERIA shoe shop | VII dzielnica, Wesselényi utca 19

>http://www.facebook.com/pleasemachine
http://pleasemachine.net